Po výhře nad Zábořím by trenér Daněk sežral i posrané koště

22. 9. 2013

Snad ani minutu se nemohli nudit diváci utkání, v němž fotbalisté Červených Janovic přivítali Záboří nad Labem, dalšího nováčka III. třídy v sezoně 2013/2014. Zkrátka, bylo se na co koukat.

5. kolo:
neděle 22. září 2013 od 16.30 hodin
Červené Janovice – Záboří nad Labem 4:1 (1:1)

Mistrovské utkání Červené Janovice - Záboří nad Labem 4:1 (1:1). Foto: Jana VyčítalováČervenojanovičtí hráči se do svého soupeře sice pustili s chutí, ale když své šance neproměnili R. Vavřina a Z. Schneiderwind, udeřilo v 7. minutě na druhé straně hřiště: L. Červinka ve vlastní šestnáctce zbytečně zfauloval D. Cimra a ten nařízený pokutový kop bezpečně proměnil.

Domácí tým se potom dostal z tempa a nějakou dobu mu trvalo, než zase převzal iniciativu. Když se mu to povedlo, hned z toho byla v 26. minutě další penalta, tentokrát v jeho prospěch, ovšem R. Vavřina faul na Z. Schneiderwinda nepotrestal.

Dlouho se tím trápit nemusel, protože Červené Janovice záhy měly opět stejnou výhodu po dalším faulu na Z. Schneiderwinda. To už se k míči postavil kapitán V. Bouma a tvrdou přízemní střelou doprostřed brány se štěstím v 27. minutě vyrovnal. Nerozhodný stav pak už vydržel do poločasové přestávky.

Druhá půle nejdříve nabídla před tribunou potyčku dvou „kohoutů“, kterou se naštěstí podařilo po krátké chvíli zažehnat, a v následujících minutách se diváci už mohli plně soustředit zase jenom na fotbal. Do varu se dostávali především fanoušci domácího celku.

Ze začátku se sice chytali za hlavu, protože Z. Schneiderwind pohrdl další penaltou po faulu na něj samotného, ale do konce zápasu pak už prožívali jenom radostné chvíle, za něž se odměnili vynikající bouřlivou fotbalovou kulisou.

Červenojanovický tým nasměroval v 71. minutě k vítězství R. Vavřina, který velmi povedeně naložil s přihrávkou od Z. Schneiderwinda. Tento v zápase nejvýraznější fotbalista, jenž byl k neudržení, potom naservíroval svým spoluhráčům další dvě gólové asistence: v 84. minutě vyzval po centru z pravé lajny ke skórování „rybičkou“ L. Menšíka a v 87. minutě se po jeho rohovém kopu z levé strany pohotově prosadil T. Dvořák. Pro něho to byla premiérová trefa za áčko. „Ale že mi to trvalo,“ s úsměvem poznamenal šťastný střelec.

Nutno si přiznat, že stačilo málo a možná by v Červených Janovicích po konci zápasu tak veselo nebylo. Klíčový okamžik totiž nastal v 83. minutě za stavu 2:1, kdy po nepokrytí protihráče J. Červinkou předvedl domácí brankář M. Valenta důležitý zákrok celého utkání a z následného rychlého brejku se míč zatřepetal v síti na opačné straně hřiště. „Nedáš, dostaneš,“ připomněl starou pravdu zábořský kanonýr Dalibor Cimr, jehož pozorná červenojanovická obrana dokázala udržet na uzdě.

„Kdyby tady bylo posraný koště, tak ho tu před vámi sežeru,“ touhle překvapivou větou ocenil v kabině výkon svých svěřenců trenér Stanislav Daněk a přidal i potlesk. „Takový fotbal se tady naposledy hrál před dvanácti lety, když jsme ještě byli v okresním přeboru,“ pokračoval ve svém velmi kladném a dojemném hodnocení.

Štěstí červenojanovickému mužstvu možná přinesl i kamínek, který kouč našel před utkáním a strčil si ho do kapsy. „Vezmu si ho i na další zápas,“ věří v jeho kouzelnou moc Stanislav Daněk.

Dva zkušení hráči a funkcionáři klubu L. Hájek a R. Vavřina ocenili také hlasitou podporu fanoušků, kteří svůj tým dohnali k prvnímu domácímu vítězství v sezoně. „Taková divácká kulisa už tady dlouho nebyla. To se pak úplně jinak hraje,“ shodli se a přáli si, aby k zopakování stejné atmosféry došlo co nejdříve.

Tohoto zajímavého duelu se však už nemohl zúčastnit František Pokorný, zakládající člen červenojanovického oddílu kopané, bývalý funkcionář a trenér, který v sezoně 1986/1987 dovedl mužstvo dospělých poprvé k postupu do okresního přeboru. Zemřel náhle týž den jen pár hodin před výkopem ve věku 67 let.

Branky: 27. V. Bouma z penalty, 71. R. Vavřina, 84. L. Menšík, 87. T. Dvořák - 7. D. Cimr z penalty. Rozhodčí: M. Mottajček (Kolín).

Č. Janovice: M. Valenta - L. Hájek, V. Bouma, T. Dvořák, B. Laudát - L. Červinka, D. Uher, P. Holý, L. Menšík - R. Vavřina. Z. Schneiderwind. Střídali: J. Červinka, J. Laudát, J. Hájek, M. Liberský. Mužstvo vedli: S. Daněk, F. Bednář.

Příští zápas: Bratčice - Č. Janovice (sobota 28. září od 16.30 hodin).

Další výsledky 5. kola III. třídy: Křesetice - Chotusice 1:2, Tupadly B - Žleby 3:3, Hlízov - Sedlec B 8:2, Zruč n. S. B - Kluky 4:2, Bílé Podolí B - Paběnice B 3:1, Suchdol B - Bratčice 6:2. (lh)