Přivítání zpět ve třetí třídě režíroval sudí Fidra, a stálo to za to

24. 8. 2013

Jako vyměněná vstoupila do třetí třídy červenojanovická obrana. „Co nás zdobilo minulou sezonu, shořelo na prach,“ hodně se zlobil trenér Stanislav Daněk o poločasové přestávce utkání s Hlízovem.

1. kolo:
sobota 24. srpna 2013 od 17 hodin
Červené Janovice – Hlízov 4:4 (2:4)

Mistrovské utkání Červené Janovice - Hlízov 4:4 (2:4). Foto: Jana VyčítalováNebylo se čemu divit, soupeř po první půli vedl 4:2 a hned tři góly vstřelil poté, co jeho hráči zůstali téměř na brankové čáře neobsazeni. Defenzivní činnost Červených Janovic byla v té době v rozkladu.

Konsternovaní domácí tuto situaci psychicky špatně zvládali zvlášť poté, co dvakrát po pěkných akcích vstřelili J. Švorcem a Z. Schneiderwindem kontaktní gól, ale následně zase inkasovali. Do klidu je nedostal ani hlavní rozhodčí T. Fidra, na něhož měli velmi špatné vzpomínky z Církvice, kde duel před necelými dvěma a půl roky pískal velmi tendenčně.

Tentokrát to bylo podobné. Co například říct na to, že k utkání přijel ve stejném autě se soupeřem a na křižovatce před hřištěm se nechal vysadit, aby ho nikdo neviděl?!

Tato skutečnost se mohla projevit v tom, že faul na R. Vavřinu v pokutovém území zůstal bez odezvy, naopak na druhé straně hrací plochy byla ruka J. Laudáta v šestnáctce odpískána takzvaně bez mrknutí oka. Naštěstí J. Špitálník poslal míč z penaltového puntíku vedle brány a předseda klubu L. Balvín mu za to možná až přehnaně vynadal.

I tak Hlízovští první poločas vyhráli v naprosté pohodě a klidně ještě mohli svoje vedení navýšit. Dali tak rychle zapomenout na pohárový debakl doma se Zručí nad Sázavou, kdy v nekompletní sestavě prohráli 0:15.

Po bouřce v kabině a změně stran už to zase byly Červené Janovice, na které si jejich fanoušci zvykli ve čtvrté třídě. Podstatně se zlepšila se obranná činnost a hráči si více dovolili. Někteří však až příliš. Jmenovitě Z. Schneiderwind, který neunesl odpískání své údajné ofsajdové pozice a za následný slovní projev vůči asistentovi rozhodčího A. Muškovi musel po druhé žluté kartě pod sprchu. Předčasně tak skončil jeho první duel po návratu z hostování ve Žlebech.

Domácí to ale ve dvacetiminutovém oslabení nevzdali a vyplatilo se jim to. Po pěti minutách od vyloučení vzal na sebe zodpovědnost kapitán týmu R. Vavřina a za dalších sedm minut se o vyrovnání postaral nádhernou střelou z přímého kopu V. Bouma.

Objevily se i šance na dokonání výsledkového obratu, avšak R. Vavřinovi či střídajícímu F. Zoufalému už nebylo přáno. A proti byl rozhodčí T. Fidra, který si v závěru zápasu nedovolil odpískat další penaltu proti Hlízovu, protože pak by zřejmě musel jít do Kutné Hory pěšky. „Proti nám by se určitě kopala," shodli se po zkušenostech z celého utkání červenojanovičtí fotbalisté.

Už v týdnu sekretář klubu L. Hájek telefonicky požádal obsazovací úsek Okresního fotbalového svazu v Kutné Hoře o změnu delegace, ale neuspěl. Na výkon mediálně známého sudího, o kterém se ví, že má s Hlízovem velmi dobré vztahy, se alespoň přijel podívat samotný předseda komise rozhodčích L. Koleček a nechyběl ani bývalý delegát V. Kafka. A rozhodně se stejně jako ostatní diváci nenudili, protože o vzruch, emoce i pěkné góly nebyla na úvod nové sezony nouze.

Pozápasové dozvuky

Vyloučený Z. Schneiderwind využil novinky v podobě kompenzačního poplatku a z trestu se po schválení disciplinární komisí Okresního fotbalového svazu Kutná Hora takzvaně vykoupil danou částkou ve výši 500 korun. Tuto možnost lze nově od mistrovské sezony 2013/2014 uplatnit po vyloučení po dvou žlutých kartách, pokud však stejný hráč tak nečiní opakovaně.

Nepřesné řízení utkání rozhodčím T. Fidrou na obou stranách nezůstalo bez odezvy u delegáta L. Kolečka. Z pozice předsedy komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Kutná Hora udělil sudímu zákaz pískání po následující dva víkendy. T. Fidra se tak měl možnost na zelený trávník vrátit nejdříve ve středu 11. září jako asistent v ženském pohárovém utkání  mezi Kutnou Horou a Minervou. Hosté však nepřijeli, a tak si musí počkat až na sobotu 14. září. To byl delegován na zápas III. třídy Záboří nad Labem - Suchdol B. Z dřívějších zkušeností lze tedy předpokládat, že k utkání zřejmě opět dorazí společně s hostujícím mužstvem.

Branky: 16. J. Švorc, 28. Z. Schneiderwind, 75. R. Vavřina, 82. V. Bouma - 5. J. Špitálník, 10. J. Špitálník, 24. F. Šarišský, 40. J. Špitálník. Rozhodčí: T. Fidra (K. Hora). ČK: 70. Z. Schneiderwind (Č. Janovice).

Č. Janovice: M. Valenta - L. Hájek, V. Bouma, T. Dvořák, J. Laudát - L. Červinka, J. Švorc, P. Holý, R. Vavřina - J. Červinka, Z. Schneiderwind. Střídali: D. Uher, J. Víta, F. Zoufalý. Trenér: S. Daněk.

Příští zápas: Zruč n. S. B - Č. Janovice (neděle 1. září od 15 hodin).

Další výsledky 1. kola III. třídy: Žleby - Bratčice 2:4, Křesetice - Záboří nad Labem 2:4, Tupadly B - Sedlec B 4:2, Paběnice B - Chotusice 2:0, Bílé Podolí B - Kluky 1:1, Suchdol B - Zruč nad Sázavou B 3:4. (lh)