Triumfu syna nad otcem na Silvestra kynul i král Středohoří

31. 12. 2014

Z 30. Silvestrovského běhu ve Svatém Mikuláši. Foto: Pavla HájkováO letošní účastnický rekord Silvestrovského běhu ve Svatém Mikuláši se ve středu 31. prosince zasloužili také červenojanovičtí fotbalisté a rodáci. Jubilejní třicátý ročník přilákal celkem 58 dospělých a 51 dětí.

K zajímavostem závodu patřil rodinný souboj L. Hájka a jeho desetiletého syna Matěje, který oželel účast ve své věkové kategorii (podle času z minulého roku se mohl přinejmenším porvat o bronzovou medaili) a raději se přihlásil do hlavního závodu společně s dospělými. Zatímco jeho spoluhráči ze Sparty Kutná Hora běželi 645 metrů, on si 'naložil' přibližně osminásobnou vzdálenost, přesně 5280 metrů. „Klobouk dolů před ním,“ řekl uznale jeho trenér a otec v jedné osobě Luboš Hájek. Věděl, o čem mluví, protože sám také potřetí startoval.

„Že mě Matěj porazí (mezi osmapadesáti dospělými obsadil s časem 25:22 minuty osmadvacátou pozici) jsem předpokládal, přece jenom rozdíl třiceti let se už musel začít nějak projevovat, ale že bude rychlejší o sto šest vteřin, jsem nečekal. Zatímco já naběhal od osmnáctého listopadu téměř sto dvanáct kilometrů, Matěj si v polovině prosince se mnou zkusil jeden čtyřapůlkilometrový výběh a byl tehdy o tři vteřiny rychlejší,“ poznamenal s úsměvem Luboš Hájek.

Tomu se trénink ale vyplatil, byl o pětadevadesát vteřin lepší než vloni, takže měl radost ze všech svých svěřenců z Lorce i ze sebe. „Kvůli zranění třísla jsem vynechal prakticky celou podzimní část fotbalové sezony, proto silvestrovský běh byl pro mě dobrou motivací,“ dodal.

Každý závěr závodu ale patří těm nejlepším, kteří si pocity slávy vychutnávají na stupních vítězů. A na to je expert J. Rada. Nezklamal ani ve Svatém Mikuláši, kde v seniorské kategorii skončil na druhém místě (v hlavním závodě doběhl celkově pátý). „Na silvestrovském běhu se letos zastavil koloběh koloběhů a podobných taškařic. To jest suma sumárum rovných čtyřicet závodů, pár defektů a modřin, ale ve zdraví dokončených, co víc si přát. Všem známým i neznámým sporťákům i nesporťákům přeju hodně zdraví do nového roku,“ konstatoval Jan Rada.

Ten si největší sportovní úspěch roku 2014 připsal díky celkovému prvenství v seriálu Král Středohoří, jenž zahrnoval sedmnáct závodů v běhu, triatlonu, duatlonu či cyklistice. „V novém roce budu muset kladiva krotit a zapnout mozek, musím dotrpět školu. Měl jsem zabrat v páté třídě a mohl jsem si užívat klidné bezstarostné sportovní stáří,“ takhle vtipně Jan Rada naznačil, že bude muset sportovní aktivitu v následujícím období zřejmě utlumit.

V jeho stopách by mohl jednou jít třeba devítiletý D. Kubec. Jako kmenový fotbalista Červených Janovic hostuje ve Zbraslavicích a nedávno se po vzoru svého velmi úspěšného bratra Dominika začal věnovat také atletice v pardubické Hvězdě. Ve Svatém Mikuláši doběhl třetí, a nechal tak za sebou i o dva roky mladšího T. Hájka, který po dvou předchozích medailových umístěních mezi nejmenšími závodníky tentokrát poprvé v kategorii od sedmi do deseti let obsadil osmou příčku.

Aby byl výčet červenojanovických zástupců úplný: silvestrovský běh rovněž absolvovali nefotbalista L. Růžička a dcery dvou výše jmenovaných závodníků - čtyřletá L. Hájková a o tři roky starší K. Radová. (lh)