Fotbalisté si na Silvestra vyběhali poháry, obdiv i 'brambory'

31. 12. 2015

Z 31. Silvestrovského běhu ve Svatém Mikuláši. Foto: Hana KratochvílováAčkoliv by to do něj málokdo řekl, červenojanovický fotbalista a trenér I. Hájek potvrdil ve čtvrtek 31. prosince ve Svatém Mikuláši pověst výborného běžce. Stačil mu tam k tomu hned premiérový start.

Šestačtyřicetiletý matador se vůbec poprvé rozloučil se starým rokem závodem a ten mu na Silvestra přinesl krásné čtvrté místo v kategorii nad 35 let a celkovou osmou příčku mezi všemi pětačtyřiceti muži a ženami. Trať dlouhou 5280 metrů pokořil ve výborném čase 21:56 min. Zase takové překvapení to však nebylo, protože I. Hájek si jako voják z povolání získal u soupeřů respekt v rámci útvarových běžeckých klání.

„Na medaili jsem při současné formě a váze neměl, chyběl mi k ní o minutu lepší čas, ale potěšilo mě, že jsem porazil svého o pět roků mladšího bratra Luboše o více než tři minuty. Běželo se mi velmi dobře, hodně nepříjemný byl ovšem poslední asi jedenapůlkilometrový úsek, kde jsme se museli vyrovnat s mrazivým protivětrem,“ konstatoval Ivoš Hájek.

Největší pozornost na Silvestrovském běhu ve Svatém Mikuláši si ale vysloužil teprve jedenáctiletý M. Hájek, kmenový fotbalista Červených Janovic, který v současné době hostuje v ligové Čáslavi. Stejně jako vloni ignoroval svou věkovou kategorii a zařadil se mezi dospěláky, aby zdolal 5280 metrů. Povedlo se mu to s velkým přehledem a dokonce si vylepšil loňský čas o téměř dvě minuty! Nejen že tak opět porazil svého otce a trenéra L. Hájka takzvaně o parník, ale v kategorii do 35 let obsadil skvělou sedmou příčku a celkově mu patřila sedmnáctá pozice mezi všemi muži a ženami.

„Matěj i v mrazivém a docela větrném počasí zase vyšlapoval parádně. Se svým letošním časem bych ho vloni porazil, ovšem on také dokázal o dost zrychlit. Zatímco já jsem se na dvouminutové zlepšení nadřel a za rok naběhal téměř tisíc čtyři sta kilometrů, syn si dal se mnou pouze několik výběhů a byl v pohodě,“ usmíval se Luboš Hájek.

Jeho děti se ve startovní listině Silvestrovského běhu ve Svatém Mikuláši objevily ještě dvakrát: pětiletá L. Hájková skončila na nejkratší trati 184 metrů pro děti do 6 let na osmém místě a osmiletý T. Hájek, červenojanovický přípravkový hráč na hostování ve Spartě Kutná Hora, dokázal navázat na medailové žně z předchozích ročníků a zkompletoval po zlatu a bronzu sbírku cenných kovů, když na trati dlouhé 645 metrů pro věkovou kategorii 7 až 10 let pouze nestačil o dva roky staršímu D. Kubecovi, dalšímu kmenovému fotbalistovi Červených Janovic, který obléká dres zbraslavických mladších žáků.

Ocenění se malý borec přezdívaný Tomíto málem nedočkal, protože zapisovatelé výsledků chybovali a při vyhlašování vítězů byla k slavnostnímu aktu vyzvána nesprávná dvojice borců na druhém a třetím místě. Naštěstí se po chvíli všechno vyřešilo a malí závodníci dostali své trofeje podle zásluh.

Aby byl výčet červenojanovických zástupců úplný: Silvestrovský běh ve Svatém Mikuláši rovněž absolvoval nefotbalista L. Růžička, na něhož v kategorii do 35 let zbyla bramborová příčka. (lh)

Pořadí a časy 'zástupců' Sokola Červené Janovice

Kategorie do 6 let (délka tratě 184 metrů) - 26 závodníků
8. Lucie Hájková (čas pořadatelé měřili pouze u prvních třech závodníků)

Kategorie do 10 let (délka tratě 645 metrů) - 19 závodníků
1. Denis Kubec - 2:35 min.
2. Tomáš Hájek - 2:46 min.

Kategorie do 35 let (délka tratě 5280 metrů) - 19 závodníků + 7 žen
4. Luboš Růžička - 23:18 min. (celkově v hlavním závodě doběhl 13. z 45); loňský čas: 23:23 min.
7. Matěj Hájek - 23:25 min. (celkově v hlavním závodě doběhl 17. z 45); loňský čas: 25:22 min.

Kategorie 36 a více let (délka tratě 5280 metrů) - 19 závodníků
4. Ivoš Hájek - 21:56 min. (celkově v hlavním závodě doběhl 8. z 45)
12. Luboš Hájek - 25:04 min. (celkově v hlavním závodě doběhl 23. z 45); loňský čas: 27:08 min.

Více fotografií a celková pořadí jednotlivých kategorií najdete ZDE a ZDE.