Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zahajovacím ceremoniálem namlsaní Skotové turnaj vyhráli

16. 6. 2012

Turnaj starých gard u příležitosti 45 let kopané v Č. JanovicíchTurnaj starých gard s mezinárodní účastí byl v sobotu 16. června stěžejní částí programu oslavy 45 let kopané v Červených Janovicích. Sportovní klání mělo impozantní úvod, při němž nechyběly dudy a hymny.

Na červenojanovické hřiště totiž zavítala Dukla Skotsko, a tak se přímo nabízelo, aby pozvánku od pořadatelů obdržela Jana Vlasáková z nedalekých Petrovic I, první česká skotská dudačka, která působí v kapele The Rebel Pipers pipes and drums. Právě ona zahrála na foukací dudy kromě jiných melodií skotskou hymnu, a nedalo se přehlédnout, jak si příjemně překvapení Skotové při ní pobrukovali.

Následovala reprodukovaná česká hymna a pak už všechny účastníky přivítal hlavní pořadatel Radek Vavřina, aby posléze předal mikrofon starostovi obce Miroslavu Ptáčkovi. Ten nejdříve připomněl, jak jsou pro život na vesnici důležité spolky, konkrétně hasiči, fotbalisti a myslivci, potom prozradil, jak se těší, že po deseti letech oblékne fotbalový dres. „Naposledy to bylo v roce 2002 za Milku Chvalov na Pukma Cupu. To jsem byl ještě svobodný,“ zavzpomínal Miroslav Ptáček s tím, že v den dalšího ročníku oblíbeného turnaje v malé kopané se oženil a na fotbal pak už nezbýval čas.

Za 45 let se v Červených Janovicích vystřídalo už mnoho fotbalistů a funkcionářů. „Protože si je všechny nepamatuji, nemůžu posoudit celou historii, proto mi dovolte vzpomenout v krátkosti alespoň na ty, bez nichž bych si já osobně nedokázal fotbal v obci představit,“ poznamenal starosta Miroslav Ptáček a z různých důvodů zmínil Miroslava Bělohlávka, Antonína Davida, Romana Adamce, Pavla Kruliše a Radka Vavřinu.Samotné zápasy přinesly zajímavou podívanou v podání „starých“ pánů nad 35 let s množstvím gólových šancí. I když to při mnoha zakončeních nevyšlo podle představ, diváci se dobře bavili a častokrát odměnili hráče potleskem. Když už se podařilo rozvlnit síť, hlavní rozhodčí Marek Valenta branku neuznal. To byl v utkání se Žabáky případ červenojanovické Denisy Jiříkové, jediné „růže mezi trny“. „Hrálo se mi dobře a podle mě to ofsajd nebyl. A když už, tak hodně malý. Takhle mi zkazit radost,“ zlobila se s úsměvem ve tváři Denisa Jiříková.

Turnaj nakonec vyhrála Dukla Skotsko před Žabáky a Červenými Janovicemi. „Jsem rád, že se nikomu nic nestalo. Teď přišel čas, abychom společně poseděli, zápasy rozebrali a hlavně aby padly jazykové bariéry,“ řekl při závěrečném vyhlášení výsledků červenojanovický starosta Miroslav Ptáček.

A kde že se vzali Skotové v Červených Janovicích? Přilákal je George Carse, posila ze zahraničí, který si odbyl premiéru 11. září 2011 proti sedlecké rezervě.

A ještě jedna zajímavost: za Žabáky nastoupil Jan Rada, který dopoledne vyhrál třetí ročník kutnohorské triatlonového závodu Welas eXterra. Za sebou už tak měl 250 metrů plavání, 18 kilometrů terénní cyklistiky a 4,5 kilometru běhu.

Výsledky: Skotsko - Žabáci 3:1 (1:0), branky: vlastní, M. Bradshaw, P. Washngo - J. Víta, Červené Janovice - Žabáci 0:1 (0:1), branka: E. Andrle (navíc S. Peroutka neproměnil za Žabáky pokutový kop), Červené Janovice - Dukla Skotsko 0:1 (0:0), branka: S. McAnespie. Všechny zápasy se hrály 2x 20 minut.

Rozhodčí: M. Valenta. ŽK: 1 za celý turnaj (Z. Vavřina, Červené Janovice).

Pořadí: 1. Dukla Skotko - 6 bodů, 2. Žabáci - 3 body, 3. Červené Janovice - 0 bodů.

Červenojanovická stará garda nad 40 let si bude moci napravit reputaci v neděli 15. července 2012 v pouťovém duelu v Křeseticích.

Poznámka autora: Skvělý turnaj s efektním úvodním nástupem mužstev a výborným zázemím, o které se opět postaral neúnavný předseda oddílu kopané Radek Vavřina, potěšil nejen fotbalové fanoušky. Ovšem, a to si neodpustím napsat, výsledný dojem pokazili v utkání Červené Janovice - Žabáci někteří hráči obou mužstev, kteří už s tím mají za svou dlouholetou kariéru jisté zkušenosti. Místo aby byli rádi, že si mohou zahrát a přímo se podílet na oslavě červenojanovické kopané, jež sice v současné době není v nejlepší kondici, ale stále žije, měli rudo před očima, dohadovali se, jestli už míč přešel autovou lajnu, nebo zbytečně komentovali výroky hlavního rozhodčí, i když to byl takzvaný srandamač. A přitom proti sobě nastoupili hráči, kteří se velmi dobře znají a v „civilu“ spolu nemají viditelný problém… Smutný obrázek, který podle ohlasů zkazil podívanou nejednomu divákovi. Ano, emoce k fotbalu patří, ale turnaj starých gard, navíc s hosty ze Skotska, by se bez nich klidně obešel… (lh)

Fotbalová stará garda Sokola Červené Janovice v červnu 2012.

Historii a současnost červenojanovické kopané si můžete přiblížit ZDE.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nerváci

(M., 17. 6. 2012 23:29)

Ahoj Luboši, mám stejný názor jako ty. A já bych se je nebál vyjmenovat, snad jim to docvakne a aspoň se nad sebou zamyslí. Ať nerváci Kruliš, Rada a Víta příště radši zůstanou doma!!!!! Akorát na hřišti udělali ostudu a pokazili celkový dojem ze super turnaje. Vystihl si to přesně, když nastoupí na hřišti, mají rudo před očima a akorát ostatním hru otráví... Už by měli mít rozum, starý už jsou na to dost. :-(

Re: Nerváci

(Fanynka, 18. 6. 2012 8:54)

jj, taky jsem tam byla a mohu to jenom potvrdit, asi si chtěli "páprdové" něco dokazovat :-))) Ještě že většina hráčů si to přišla užít.

Re: Nerváci

(Janovičák IV., 18. 6. 2012 14:10)

Jestli jsem to dobře zaregistroval, všechno odstartoval brzy po začátku zápasu loket Pavla Kruliše, když dost nevybíravým způsobem fauloval Honzu Radu. A úsměv ve tváři faulujícího hráče se taky nedal přehlídnout! Bez tohoto zápasu by to bylo moc pěkný sobotní odpoledne, i počasí vyšlo na jedničku! A ještě že máme tak zábavnýho a pohodovýho starostu. ;-)