Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejstaršímu rozhodčímu je sedmdesát let, nejmladšímu šestnáct

2. 3. 2013

Ze semináře rozhodčích Okresního fotbalového svazu Kutná Hora v hostinci U Petříků v Malíně. Foto: Luboš HájekVíce než třicet fotbalových rozhodčích se v sobotu 2. března v hostinci u Petříků v Malíně zúčastnilo semináře, který je měl připravit na jarní pokračování mistrovské sezony 2012/2013.

„Jaro bude náročnější a hektičtější, stejně jako to bývá každý rok. Zůstaňte na hřišti sví a nepodléhejte tlakům, vytváříte si vlastní image. Stačí trochu zodpovědnosti a bude to fungovat,“ pronesl na úvod ke svým kolegům Libor Koleček, předseda komise rozhodčích Okresního fotbalového svazu Kutná Hora.

Ještě předtím popřál Luďkovi Kracíkovi, nejstaršímu aktivnímu rozhodčímu na Kutnohorsku, k lednovým sedmdesátým narozeninám. „Přinesl jsi potvrzení od lékaře, že udržíš pětačtyřicet minut moč? Jinak nemůžeš pískat chlapy,“ dobíral si oslavence Miloslav Pospíšil. „Hodinu,“ s úsměvem zareagoval Luděk Kracík.

Naopak benjamínkem v rozhodcovském sboru je teprve šestnáctiletý David Zoufalý, jemuž však mnozí tipovali až o čtyři roky méně. Pokud u „řemesla“ vydrží, vyhlídky do budoucna má. „Mladí ambiciózní rozhodčí se zapojí do konvence UEFA a v rámci kraje se budou zúčastňovat školení. S nimi bychom počítali pro vyšší soutěže," předeslal Libor Koleček.

Co se týká pravidel kopané, žádné převratné změny se neočekávají, většina platí už od loňského léta, nicméně na některé věci byli sudí upozorněni.

Například že v teplácích nemusí nastupovat celé mužstvo, jako tomu bylo dříve, ale jde o individuální volbu. „Nicméně tepláky musí mít stejnou barvu jako trenky či takovou, která na nich převládá,“ upozornil Václav Pudil.

K jiné úpravě pravidel došlo v souvislosti s míčem rozhodčího. Bezprostředně po jeho správném rozehrání už nemůže být dosaženo branky, a to ani vlastní. Pokud se tak stane, hra se naváže výkopem od brány.

Lépe na tom budou také fotbalisté, kterým se při hře vyzuje kopačka. Mohou totiž bezprostředně poté zahrát míčem. Podle dřívějších pravidel by se dopustili nebezpečné hry vůči vlastní osobě.

Jistou benevolenci a kompromis chce okresní komise rozhodčích docílit v případě nařízení, že upínací pásky musí být v barvě štulpen. „S výkonným výborem OFS se chceme dohodnout na povolení průhledné lepící pásky,“ naznačil Libor Koleček.

V rámci programu si rozhodčí také napsali test o čtyřiceti otázkách a vyslechli zprávu předsedy sportovně - technické komise Vladimíra Šturma a disciplinární komise Miroslava Zvolánka. (lh)

Prohlédněte si fotogalerii pod článkem, více fotografií najdete také ZDE.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář