Jdi na obsah Jdi na menu
 


Věkový průměr mužstva vylepší navrátilec z Malína a Kaňku

19. 1. 2013
Dorostenec Tomáš Kropáček v dresu Sokola Kaňk. Foto: Petr SeveraNávrat „ztraceného syna“. Takto zřejmě bude brzy možné hovořit o odchovanci červenojanovické kopané Tomáši Kropáčkovi, který v mládežnických kategoriích sbíral zkušenosti v Malíně a na Kaňku.
 
Právě v „Syslově“ mu na konci sezony 2012/2023 skončí hostování v dorosteneckém týmu a pak ho již čeká přechod mezi dospělé. Jak předeslal, rozhodně preferuje návrat do Červených Janovic. Dokonce připustil, že by to v případě potřeby mohlo být už na jaře.
 
V minulých dnech se osmnáctiletý Tomáš Kropáček, přezdívaný Krope, připomněl svou účastí na tréninku v úvodu zimní přípravy na Sokoláku v Kutné Hoře a nyní i v následujícím rozhovoru.
 
Pamatuješ si ještě na poslední utkání v dresu Červených Janovic? S jakými pocity vzpomínáš dětská fotbalová léta?

Na fotbalová léta v Červených Janovicích určitě vzpomínám dobře. Kromě úplných začátků jsme hráli o přední pozice a nikdy netrpěli nedostatkem hráčů, jako je tomu dnes v mládežnických týmech po celém okrese. Každý rok jsme měli hezky zařízené fotbalové soustředění, dodnes vzpomínám na Chotýšany. To byl jeden z nejhezčích fotbalových zážitků vůbec.

Na poslední zápas v dresu Červených Janovic si úplně přesně nepamatuji, ale určitě to bylo v kategorii starších žáků. Vzpomínám si, že jsme poslední zápasy nehráli ani v počtu jedenácti hráčů. Jeden z posledních zápasů jsme hráli v Malíně, kam jsem následující sezonu šel hostovat. Malín byl tehdy poslední a vysoko jsme tam prohráli, takže jsem to po příchodu do Malína hned schytal. (úsměv)

Mladší žák Tomáš Kropáček v dresu Sokola Červené Janovice v roce 2004. Foto: Martina Menšíková

Jak se pak zrodilo tvé hostování u dorostenců na Kaňku a proč ses tak rozhodl? Přece jenom z Vickovic, kde bydlíš, je to kus cesty.

V Kutné Hoře chodím do školy, přes týden tu i bydlím a díky mému spolužákovi, který za Kaňk hrál a stále se mnou hraje, jsem se dostal na Kaňk. Tudíž pro mě nebyl problém alespoň jednou týdně chodit na trénink a v neděli ráno na zápas.

Jsi na Kaňku spokojený?

Na Kaňku jsem velmi spokojený, líbí se mi tam, je tam super parta spoluhráčů a určitě se mi bude na konci sezony těžko odcházet, protože jsem tu strávil hezkých pět let. Jsem tu vlastně od starších žáků, kdy se nám podařilo vyhrát okresní přebor, letos se stejný ročník sešel znovu, bohužel bez některých klíčových hráčů už to na vítězství nevypadá. (úsměv)

Za moji část kariéry na Kaňku zde vznikly nové kabiny a určitě celý klub za hodně vděčí paní Mrázkové a manželům Severovým, kteří se starají o bufet a hřiště. O Kaňku se traduje, že tam není příliš kvalitní hřiště, v posledních letech se však podle mě kvalita trávníku o dost zlepšila.

Dorostenec Tomáš Kropáček v dresu Sokola Kaňk. Foto: Petr SeveraV dorosteneckém týmu sis dokonce vydobyl pozici kapitána. Čím sis to zasloužil?

Tak to ani sám pořádně nevím. Při jednom zápase, myslím, chyběl náš původní kapitán, tak jsem pásku od trenéra dostal já a už mi zůstala.

Jsi vysoký hráč. Limituje tě to z fotbalového hlediska nějak, nebo ve své tělesné výšce spíš spatřuješ výhodu? Jaké místo v sestavě ti nejvíce sedí?

Sto pětaosmdesát centimetrů pro mě není nějak limitující číslo a zároveň to není ani žádná velká výhoda. Samozřejmě s touto výškou nejsem příliš technický hráč, proto mě většina trenérů zařadila do obrany. Ale sám se nejlíp cítím asi na kraji obrany nebo v útoku, kde jsem v posledních zápasech občas nastupoval. Ale za pětileté období na Kaňku jsem vystřídal snad všechny pozice, ve dvou zápasech se ze mě stal i brankář.

Měl jsi na Kaňku už možnost vyzkoušet kategorii dospělých, třeba za tamní rezervní tým? Jak se těšíš na přechod od dorostenců mezi muže?

Za dospělé jsem si ještě nezahrál, pouze jsem absolvoval část letní přípravy s tamním áčkem a trenérem Miloslavem Čepkem. Jsem na to sám zvědavý, jaké to mezi dospělými bude. Určitě bude potřeba zapracovat na rychlosti, důrazu i technice, ale snad to nebude nic nepřekonatelného. Na ten přechod se už těším, protože hrát se stejně starými nebo i mladšími protihráči člověka moc nemotivuje.

Dorostenec Tomáš Kropáček v dresu Sokola Kaňk. Foto: Petr SeveraSleduješ fotbalové dění v Červených Janovicích? Jak jsi vnímal kalendářní rok 2012, kdy tvůj mateřský klub nejprve spadl do třetí třídy a nyní se tam snaží co nejrychleji vrátit?

O tom, jak se Červeným Janovicím ve fotbale daří, se zajímám prakticky v každém víkendovém přehledu výsledků. Trochu mě proto mrzelo, že v loňské sezoně tým sestoupil do čtvrté třídy, ale když jsem měl letos možnost na Kaňku vidět zápasy třetí třídy, tak hlavně první polovina tabulky je velice kvalitní a není žádná ostuda hrát i o udržení. Proto věřím, že se Červené Janovice tuto sezonu vrátí zpět do třetí třídy, kde určitě budou hrát opět důstojnou roli.

V červnu letošního roku ti skončí hostování na Kaňku. Už víš, kam se bude tvoje fotbalová kariéra ubírat? Vrátíš se do Červených Janovic, zůstaneš na Kaňku, nebo bys chtěl zkusit štěstí jinde?

Určitě bych se rád vrátil do Červených Janovic. Mám v plánu studovat vysokou školu, proto nevím, jak to budu zvládat časově, ale určitě bych se chtěl vrátit do Červených Janovic a hrát tam.

Kdyby nastala situace, že by tě zástupci červenojanovického klubu oslovili, abys přerušil hostování na Kaňku a pomohl jim na jaře vykopat třetí třídu, jaká by byla tvoje odpověď?

Určitě bych Červeným Janovicím rád pomohl, pořád je vnímám jako svůj mateřský klub a vždy se sem budu rád vracet. Pokud bych byl osloven, tak bych určitě nad tou nabídkou přemýšlel. Samozřejmě bych radši uvítal možnost střídavého startu v kaňkovském dorostu, který bych nechtěl v půlce rozehrané sezony opustit. Takže v případě potřeby určitě rád pomohu. (lh)

Dorostenec Tomáš Kropáček v dresu Sokola Kaňk. Foto: Petr Severa

Poděkování Petru Severovi z Kaňku za poskytnuté fotografie!

Chcete nechat Tomášovi Kropáčkovi nějaký vzkaz? Napište ho jako komentář pod tímto článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tomáš Kropáček

(Fanda, 20. 1. 2013 13:52)

Já si myslím, že je v něm velký potenciál a brzy z něj bude hvězda!!!