Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěž slušnosti? Pro Štrampouch a Církvici španělská vesnice

3. 3. 2014

Ilustrační foto. Foto: archiv VLPJarní prázdniny posunuly obvyklý termín konání okresního fotbalového aktivu o týden dříve, a tak se zástupci jednotlivých oddílů sešli v zasedací místnosti Zemědělské agentury ČR v Kutné Hoře už v pondělí 3. března.

Do druhé poloviny sezony 2013/2014 fotbalisté vstoupí s novinkou v podobě soutěže slušnosti, kterou připravila sportovně-technická komise. Ta bude sledovat nejen chování hráčů, ale i funkcionářů, pořadatelů a diváků. „Do této soutěže, kterou budeme průběžně vyhodnocovat, se promítnou prohřešky projednané disciplinární komisí,“ naznačil předseda sportovně-technické komise Vladimír Šturm.

Jak bylo na schůzi při této příležitosti sděleno, největší problém udržet hráče na uzdě měli loni na podzim ve Štrampouchu a v Církvici. Právě tato dvě mužstva za tu dobu zaznamenala největší počet vyloučených fotbalistů. „Nemám teď před sebou přesné údaje, ale bylo jich pět nebo šest. To jsou hodně varovná čísla, až jsme to museli řešit s představiteli dotyčných oddílů, aby se situace zklidnila,“ připomněl šéf disciplinární komise Ladislav Rajm.

Co se týká červenojanovického klubu, který na aktivu zastupovali předseda Radek Vavřina a sekretář Luboš Hájek, tak ten se musí připravit na to, že od nového mistrovského ročníku 2014/2015 bude muset být zápis o utkání v elektronické podobě také ve III. řídě, samozřejmě pokud se tým v dané soutěži udrží.

Pro tento oddíl však avizované nařízení není žádná novinka, neboť výpočetní techniku pro vyplňování zápisů o utkání využíval už před zhruba deseti lety. „Tehdy jsme byli z tohoto pohledu na Kutnohorsku průkopníky. Bylo to všechno v pohodě, jen vždycky trvalo delší dobu, než jehličková tiskárna formulář vytiskla,“ zavzpomínal s úsměvem na doby minulé Luboš Hájek.

Dosud se zápisy o utkání musí na Kutnohorsku vyplňovat pouze v okresním přeboru, a protože s tím má sportovně-technická komise výborné zkušenosti, dala s dostatečným předstihem na vědomí, že se tato povinnost bude rozšiřovat na III. třídy a také béčkové celky.

Okresní fotbalový svaz je dokonce připraven klubům materiálně pomoci, neboť s Českou spořitelnou vyjednal možnost zájemce zdarma vybavit vyřazenou, avšak stále funkční, zhruba tři roky starou výpočetní technikou. „Je to ale jenom bedna bez tiskárny, monitoru, klávesnice a myši,“ upřesnil člen výkonného výboru Miroslav Zvolánek.

V samotném závěru fotbalového setkání přišla řada na diskuzi, v níž asi nejvíce času patřilo sekretáři Viktorie Sedlec Jiřímu Vopatřilovi. Ten se zajímal, jak je to se systémem hlášenek, a ve svém druhém vstupu dal vedení svazu na zvážení, jestli by nebylo lepší, aby na konci sezony dostaly vítězné týmy ceny přímo na hrací ploše bezprostředně po dohrání zápasu, než aby se tak stalo až s odstupem času na vyhlašovacím aktivu.

Stranou nezůstali v debatě ani rozhodčí, kterým se od 1. července 2014 zvýší paušály za odpískání utkání. Například Ondřej Sixta z Potěh se strachoval, že to citelně zasáhne klubovou pokladnu, zvláště pak u sudích z velkou dojezdovou vzdáleností. Na druhou stranu je nutné poznamenat, že některé oddíly asi mají pořád peněz dost, když mohly v loňském roce na pokutách vyplatit celkem téměř sedmdesát tisíc korun. (lh)

Staňte se fanoušky TJ Sokol Červené Janovice na Facebooku! Foto: Martin Liberský