Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová doba? Raději dát pěstí protihráči, než vynadat rozhodčímu

12. 10. 2017

Ilustrační foto. Foto: archiv VLMPodporovat fyzické násilí na hřišti se zřejmě rozhodla disciplinární komise Okresního fotbalového svazu v Kutné Hoře. Alespoň tak to vyplývá z porovnání dvou trestů, které vynesla po zasedání ve středu 11. října.

Co hříšníkovi zeleného trávníku uškodí méně? Když pěkně od plic vynadá rozhodčímu, nebo pokud hráči na hřišti rovnou nějakou 'křápne'? Raději dejte někomu pěstí, mohla by znít rada od disciplinární komise. Zdůvodnění?

Zatímco vyloučený Luboš Červinka z Červených Janovic, který v utkání s Církvicí označil rozhodčího mužským přirozením, dostal pětizápasový trest, tak vyloučený Michal Procházka z Chotusic, který v Sedlci dle zápisu o utkání při odchodu do kabin udeřil protihráče Jiřího Kubce pěstí do oblasti hlavy a krku, vyvázl pouze s třízápasovou stopkou a s pokutou ve výši 2000 korun.

Disciplinární komise Okresního fotbalového svazu v Kutné Hoře tak dala veřejnosti opět najevo, že neměří všem stejným metrem, a vzbudila už poněkolikáté pochybnosti, jestli její předseda a chotusický funkcionář Ladislav Rajm nekope při rozhodování u 'zeleného' stolu za svůj mateřský klub.

Červenojanovický fotbalový oddíl rozhodně nebrečí nad uděleným trestem pro Luboše Červinku, vždyť podobný verdikt na základě zkušeností z minulosti očekával, i když je to na hranici možného maxima, ale jen se na daných příkladech snaží upozornit, že je asi něco špatně, nebo alespoň se to tak bez dalšího vysvětlení činných orgánů navenek jeví.

Protože se incident v Sedlci odehrál v sobotu 23. září a čekalo se na vyřešení případu do středy 11. října, může Michal Procházka za Chotusice nastoupit již v neděli 15. října doma s Církvicí. Svůj trest si totiž mezitím 'odkroutil' v pohárovém duelu v Záboří nad Labem a v mistrovských zápasech s Červenými Janovicemi a v Nových Dvorech.

Vynesené tresty

Luboš Červinka, TJ Sokol Červené Janovice: 5 zápasů stop - urážka rozhodčího v přerušené hře s hanlivým výrazem: "Ty seš čůrák."

Michal Procházka, FK Chotusice 1932: 3 zápasy stop + pokuta 2000 Kč - při odchodu od protihráče ho udeřil pěstí do oblasti hlavy a krku.

Disciplinární řád

§45 Pohoršující, urážlivé nebo ponižující chování vůči delegovaným osobám

Kdo v souvislosti s utkáním použije vůči delegované osobě zesměšňujících, pohoršujících, provokujících, urážlivých nebo hanlivých posunků nebo výroků, a pokud spáchal tento čin jako hráč, byl anebo měl za to být při utkání vyloučen podle pravidla č. 12 Pravidel fotbalu, bude potrestán zákazem činnosti na dva až šest týdnů, výkonem fotbalově prospěšné činnosti nebo peněžitou pokutou až do výše 50 tisíc korun.

V případě vyhrožování, nebo posunků, gest či výroků dle předchozího odstavce provedených zvlášť hrubým způsobem bude pachatel potrestán zákazem činnosti na tři týdny až devět měsíců nebo peněžitou pokutou až do výše 250 tisíc korun.

§48 Tělesné napadení

Kdo se v souvislosti s utkáním dopustí tělesného napadení soupeře, spoluhráče, trenéra nebo jiné osoby cloumáním, vražením, udeřením anebo jiným podobným způsobem, a pokud spáchal tento čin jako hráč, byl anebo měl za to být při utkání vyloučen podle pravidla č. 12 Pravidel fotbalu, bude potrestán zákazem činnosti až na dva měsíce nebo peněžitou pokutou až do výše 25 tisíc korun.

Kdo se v souvislosti s utkáním dopustí tělesného napadení soupeře, spoluhráče, trenéra nebo jiné osoby kopnutím, udeřením zvlášť hrubým způsobem, podražením nebo jiným obdobným způsobem, a pokud spáchal tento čin jako hráč, byl anebo měl za to být při utkání vyloučen podle pravidla č. 12 Pravidel fotbalu, bude potrestán zákazem činnosti až na šest měsíců, popřípadě i peněžitou pokutou až do výše 50 tisíc korun. (lh)

Staňte se fanoušky TJ Sokol Červené Janovice na Facebooku! Foto: Martin Liberský

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Čumím jak puk

(Petr, 18. 10. 2017 7:59)

Asi sem z jinýho světa, ale nebylo by normálnější, aby oba dostali trest a šmitec? Fakt vám přijde fajn po sobě řvát prasečiny nebo se prát. Co místo toho hŕat peostě fotbal. S radostí.

Chotusická klika

(Ivoš Hájek, 14. 10. 2017 0:48)

Začínám přemýšlet, jestli má cenu trénovat děti a vést je k fotbalu.(dělám to 20 let). Jestli by nebylo lepší jim doporučit jiný sport, kde se až dorostou, nebudou muset rozčilovat nad špínou,která je už úplně normální v českým fotbale, od svazu počínaje a konče okresy, kutnohorským obzvlášť. Nejhorší na tom je, že Ti co by měli dodržovat nějaký pravidla a vše aspoň udržovat v nějaké přijatelné míře, je sami porušují a jsou na to hrdí. Další problém je, že většinu klubů to štve,ale nikdo nic neudělá, protože se bojí odvety, a všichni víme, kdo dělá trošku do fotbalu, jaké. To se už v minulosti několikrát potvrdilo .Dokuď budeme všichni držet hubu a krok, tak se nic nezlepší. Bohužel na svazu s tím počítají a proto jsou v klidu. Mají zásadu dělat mrtvého brouka, chvíli se o tom bude mluvit, pak se na to zapomene a jedeme dál. A kdo bude zlobit, tak ho sekneme, a on si to příště rozmyslí. Fotbal by měl rozdávat radost, jak hráčům tak divákům. Bohužel někdy je to právě naopak. Bezprostřední radost z fotbalu vidím ještě u dětí, jejich zápal a smysl pro fair play,ale začínám mít pochybnosti, jak dlouho to bude trvat, než se zkazí (nabízí se i jiné slovo) ještě to.

Chotusická klika

(Jarin K., 12. 10. 2017 22:42)

Mají tohle pánové Rajm a Roubíček zapotřebí? Při porovnání obou trestů mohli něco podobného přece čekat, toho si nedalo nevšimnout a mě samotného to vytočilo. Takové verdikty škodí jim i fotbalu na Kutnohorsku.

Re: Chotusická klika

(Garman, 13. 10. 2017 21:46)

Hele,ještě je tam pro Prochyho pokutička.Ale i tak je to pořád málo. :-( Klub mu to zaplatí a on může vesele hrát a příště zase někomu ubalit.