Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předseda neutíká od zodpovědnosti a děkuje věrným klubistům

25. 1. 2020

Bývalý předseda TJ Sokol Červené Janovice Radek Vavřina. Foto: Pavla HájkováMezi legendy červenojanovického fotbalu se bez jakéhokoliv přehánění zařadil Radek Vavřina. A to nejen jako výborný hráč s gólovým apetitem, ovšem v posledních letech také jako šikovný funkcionář. Nyní už bývalý.

Svůj odchod z funkce předsedy klubu k 31. prosinci 2019 avizoval v dostatečném předstihu a své nástupce zároveň ubezpečil, že jim pomůže s převodem veškeré agendy a zaučením.

Ve vedení spolku jste stál oficiálně čtyři roky, ale mimo záznam mnohem déle. Jak na toto období budete vzpomínat?

Ve vedení jsem vlastně od roku 1997, to už je pěkná řádka let. Budu na to vzpomínat jen v dobrém. Byly samozřejmě lepší roky a byly i ty horší - jak výsledkově, tak i po stránce pracovní a party kolem fotbalu. Samozřejmě strašně je potřeba pomoc ostatních a zde jsem se mohl opřít především o věrné klubisty v čele s tátou a dalšími jeho vrstevníky, kteří odvedli mnoho práce zadarmo.

Bývalý předseda TJ Sokol Červené Janovice Radek Vavřina. Foto: Pavla HájkováCo vás vlastně přimělo k odchodu z vedoucí funkce?

Především poslední dobou mi dělalo velké problémy časově skloubit moje zaměstnání s touto funkcí, kdy se nemůžu jen koukat, jak ostatní dělají, ale musím dělat taky a to teď opravdu nestíhám. Dále mě už nebaví ta administrativa spojená s touto činností. Stále musí člověk přemýšlet, zda nezapomněl něco odeslat, něco někde podat apod. Pak je to spíše psychicky náročné.

Můžete tedy potvrdit, že je administrativa zatěžující, jak se to často říká. V jakých případech to tedy platí u fotbalového klubu?

Záleží, jak se na to člověk podívá. Dle mého je zatěžující především to, že se vede několik systémů nenavazujících na sebe, kdy musíte vše hlídat a doplňovat. Kdyby byl systém Fotbalové asociace ČR propojen se systémem České unie sportu a třeba i s informačním systémem ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který slouží na dotace, bylo by to usnadnění práce pro spoustu lidí. Ono dělat registraci a členství v jednom systému, pak nutnost vložit do jiného a dotace žádat z dalšího, kde zase dokládáte počet členů atd., je opravdu vyčerpávající. Navíc teď ještě přibyl registr sportovců, tak tomu moc nerozumím. V dnešní době by šlo vše určitě propojit a zjednodušit. Jinak na druhou stranu poslední žádosti o dotace na mládež se dost zjednodušily, tak uvidíme, s čím stát přijde do budoucna. Větším problémem jsou dotace mimo ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde vždy musíte být připraveni a mít projekty, které ovšem něco stojí, a když ty peníze poté nedostanete, tak se může stát, že vlastně projekt byl zpracován zbytečně a peníze mohly být použity třeba pro děti nebo jejich zázemí.

Bývalý předseda TJ Sokol Červené Janovice Radek Vavřina. Foto: Pavla HájkováJaké věci se za vaší éry podařily zrealizovat?

Kdysi jsem si vzal do hlavy, že ten náš kopec (hřiště) srovnáme, což se nakonec podařilo. Jen tak v hlavě jsem si spočítal, že za těch dvaadvacet let bylo do areálu a fotbalu vůbec investováno přes jeden milion korun, které jsme museli někde sehnat. To se podařilo, a také bych řekl, že když se podíváte na naše kabiny, tak podle mého mínění patří k top pěti v okrese. Ještě až teď dokončíme rekonstrukci sprch a WC, tak to bude zase o kus lepší. Další na řadě bych si představoval rekonstrukci sauny, aby mohla být využita veřejností, a poté tribuny pro diváky. Když se tohle novému výboru podaří, a já doufám, že už v roce 2020, tak zázemí bude opravdu luxusní. Pak už zbývá jen hrát fotbal v jakékoliv třídě pro zábavu, mít hojnou mládežnickou základnu a hlavně se scházet v příjemném prostředí v dostatečném počtu. Ale to už žádný výbor neovlivní, to si musí lidé uvědomit sami.

‘Kondice‘ červenojanovického fotbalu však v posledních letech upadá. Naštěstí kromě mládeže. Jak tento stav vnímáte?

Kdo sleduje výsledky červenojanovického fotbalu, tak si musel všimnout jednotlivých period výsledků. 1987, 2002, 2017 - postup do okresního přeboru, poté hned pád zpět, mezitím i pád do čtvrté třídy a pak zase návrat do třetí třídy. Některé další kluby to mají obdobně. Rozdíl oproti předchozím rokům je v nedostatku hráčů, všichni stárnou a zvedá se věkový průměr mužstev. Bohužel tady na tom má podíl i obec. Kde nejsou stavební parcely a nebudují mladí lidé, nemohou mladí lidé ani hrát fotbal a navíc spousta hráčů v produktivním věku se nám z tohoto důvodu stěhuje jinam. Celkově naše obec stárne a nechci domyslet, co zde bude za deset až patnáct let. Co se týká mládeže, mají chlapi, co s ní pracují, můj obdiv a doufám, že jim to vydrží i přesto, že všichni lepší kluci jsou nemilosrdně přetahováni do měst a kluby na vesnicích za to skoro žádné finance nevidí. Tady by to chtělo změnu, třeba i finanční pomoc státu. Osobně si myslím, že sdružené týmy by byly pro vesnice také přínosem. Kdyby třeba starší žáci hráli ve Zbraslavicích a stejní hráči mohli hrát v Červených Janovicích za mladší žáky, bylo by to fajn. Hlavně by zase bylo víc lidí, kteří by se do práce s mládeží zapojili. Aspoň tak jsem se o tom bavil s lidmi ze Zbraslavic. Jen závěrem, těšte se na sezonu 2032, kdy opět postoupíme do okresního přeboru. Jako každých patnáct let. (úsměv)

Bývalý předseda TJ Sokol Červené Janovice Radek Vavřina. Foto: Pavla HájkováKdyž nastoupí nové vedení nějaké organizace, někdy začnou vypadávat takzvaní kostlivci ze skříně. Odcházíte v tomto ohledu s čistým svědomím?

Doufám, že ano. (úsměv) Samozřejmě nějaké to tření a nějaké věci, které jsem třeba opomenul, někdo jiný uvidí jinak, ale věřím, že to nějak vše předáme s čistým štítem. Nakonec neutíkám od odpovědnosti a slíbil jsem novému vedení být v roce 2020 nápomocen s radami a zkušenostmi, které jsem za ty roky nasbíral.

Je něco, co jste jako předseda spolku nestihl zrealizovat?

To si nemyslím, žil jsem přítomností a co jsem viděl jako důležité, jsem se snažil realizovat. Teď už se těším na nové sprchy. Věřím, že nový výbor bude pokračovat a zvažovat, do čeho peníze vloží... Ještě bych chtěl poděkovat všem, kteří se mnou spolupracovali a spolupracují, nebudu je jmenovat, oni sami vědí, koho tím myslím, a budu se snažit dál podporovat červenojanovický fotbal. Na závěr mi dovolte popřát hodně zdraví a štěstí do roku 2020, protože bez zdraví to nejde. (lh)

Staňte se fanoušky TJ Sokol Červené Janovice na Facebooku! Foto: Martin Liberský

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář